Optimalno hranjenje po steklenički?! To obstaja?
Mami, si si vedno predstavljala kako boš zagotovo dojila svojega otroka? Ali pa si nisi nič predstavljala, ker se ti je dojenje zdelo samoumevno? Si sploh pomislila na hranjenje po steklenički?
Karkoli si bodoče mamice predstavljamo o svojem materinstvu, je lahko »metanje peska v oči«. Kajti po poporodnih zgodah različnih mamic, kaj hitro ugotovimo, da je realnost vse prej kot predvidljiva.
Kakšna je tvoja zgodba?
Lahko se zgodi npr. takšna realnost:
Rodimo otroka in si ga (klub bolečinam in utrujenosti) vse blažene pristavljamo na dojko. Lahko, da vse lepo steče in še vsaj nekaj časa ostanemo brez skrbi. Zna pa se zgoditi, da ob pristavljanju ostanemo razočarane.
Ocenjujejo namreč, da je za 15% žensk izključno dojenje nemogoče. Ker preprosto nimajo dovolj mleka ali pa dojenje ne steče zaradi kakšnih drugih razlogov.
Novorojenčkov nenehni jok, padanje njegove porodne teže oz. pridobivanje nezadostnih gramov prve dni/tedne po porodu. Pa tvoja utrujenost, boleči šivi, hemeroidi, neprespane noči, boleče prsi, … In še bi lahko naštevali…
Tako pač mora biti!
Mamice sicer smo žilave, požiramo, se trudimo, (po)trpimo, »pademo« in se spet poberemo. In se vnovič trudimo z dojenjem. Vse za voljo svojega novorojenčka. Ker mislimo, da mu s tem izkazujemo ljubezen. Ker mislimo, da »tako pač more biti«. In ker nas skrbi »kaj pa bodo drugi rekli«.

Tako mislimo zato, ker smo tako naučene. Od naših babic, mamic, pa bolnišničnega osebja in celo prijateljev, znancev, raznoraznih člankov… Vsi ti in vse to nam sporoča, da moramo dojiti svojega otroka, če mu želimo v življenju najboljše!
Naša »žilavost« pa lahko kaj hitro odplava po vodi. Tako se lahko znajdemo na pragu živčnega zloma ali depresije.
Če bi nam nekdo le povedal, da je hranjenje po steklenički prav tako super za našega dojenčka. Da v resnici način hranjenja sploh ni pomemben. Da je najpomembnejše to, da je naš dojenček sit! Da lahko z optimalnim hranjenjem po steklenički isto (ali še bolj) koristimo dojenčku, kot z dojenjem. In podobno.
Stvari se spreminjajo
Zadnje čase se sicer zdi, da gredo stvari glede informiranja mamic na bolje. Na srečo obstajajo razne podporne skupine, ki nas ozaveščajo o pomembnosti duševnega zdravja. Na voljo je že več nepristranskih informacij o dojenju, dohranjevanju, o črpanju, kombiniranem hranjenju, o prehodu na adaptirano mleko in o povsem varni pripravi mlečne formule.

Najpomembneje pa je, da nas ozaveščajo tudi o tem, da mamice oz. starši lahko imamo svobodno izbiro pri tem, kako bomo (na)hranile svojega otroka. Ker če smo psihično zdrave in telesno spočite, smo ljubeznivejše in srečnejše. To pa se zagotovo pozitivno odraža na naših dojenčkih.
Podporne skupine
Kot prvo bi želela izpostaviti FB in IG skupnost »Nahranjen je najboljši« – www.nahranjenjenajboljsi.com, ki nam nudi informacije o varnem hranjenju dojenčkov in podpira mamice tudi, če so se samo odločile, da dojenje ni zanje, ne glede na razlog.
Kot drugo pa bi izpostavila FB in IG skupnost »Flaškarji«, ki je namenjena staršem, kateri otroke hranijo s stekleničko. Vodi jo mamica, ki je sama šla skozi resnično bolečo izkušnjo hranjenja svoje hčerke.
Njeno zgodbo si lahko preberete na spletni strani – www.flaskarji.si. Tukaj najdete tako podporno okolje kot tudi ogromno koristnih informacij. Kot na primer: posebne stekleničke za hranjenje otroka, opis različnih cucljev in njihovih pretokov. Pa informacije glede položajev in načinov hranjenja in o zavračanju stekleničke oz. reševanju averzije. O optimalnem hranjenju po steklenički.
Optimalno hranjenje po steklenički
Tukaj, v tem zapisu, pa bi se danes osredotočili le na en vidik in sicer, hranjenje po steklenički.
V družbi namreč velja prepričanje, da je hranjenje s stekleničko enostavno. Da ne zahteva posebnega pristopa, niti znanja. Ko pa se poglobimo globlje, vidimo, da temu ni tako.

Optimalno hranjenje po steklenički je namreč najpomembnejši dejavnik pri hranjenju dojenčkov po flaški! Z optimalnim hranjenjem otroku omogočimo boljši razvoj ustne votline, večjo aktivnost pri hranjenju, samonadzor hranjenja, predpripravo na uvajanje goste hrane. Poleg tega celo izboljšamo osnovo za razvoj govora.
Novejše raziskave kažejo, da so za OPTIMALNO HRANJENJE s stekleničko pomembni (povzeto po: Flaškarji):
- USTREZNA STEKLENIČKA – cucelj
- USTREZEN NAČIN HRANJENJA
- USTREZEN PRETOK CUCLJA
- USTREZEN POLOŽAJ HRANJENJA IN STEKLENIČKE
- INTERAKCIJA MED MAMO IN OTROKOM
Šele ko so izpolnjenji vsi zgoraj navedeni dejavniki optimalnega hranjenja, lahko govorimo o primerljivosti hranjenja po flaški z dojenjem. In šele v tem primeru lahko omogočimo dojenčku optimalen razvoj za vse že zgoraj našteto.
Tukaj naj omenim še to, da tudi naša Easy mama otroška steklenička 5v1, s svojim cucljem, izpolnjuje kriterije optimalnega hranjenja dojenčka.
Hvala za branje. Naslednjič pa konkretno o vseh posameznih dejavnikih optimalnega hranjenja dojenčka po steklenički. Ostanite z nami.
Easy mama ekipa